Zinek a oslabená imunita

zinek nachlazení, chřipka, imunita, jak léčit nachlazení, účinky na imunitu, bolest v krku

Obsah

 

Z důvodu oslabené imunity může být v chladnějším období zvýšená náchylnost vůči infekcím. Ty se často projevují jako rýma, škrábání v krku až bolest hrdla a mírná teplota s únavou. Zinek sehrává důležitou roli v imunitním systému.

 

Co je zinek?

Jak se zbavit nachlazení - zinkové pastilky, jak léčit nachlazení, účinky na imunitu, bolest v krku

Zinek je esenciální stopový prvek, který aktivizuje mnohé enzymy v našem organismu. Nachází se především v kostech, svalech, pokožce, ledvinách a očích. Zinek má velký vliv na mnohé funkce lidského těla. Nejčastěji si ho spojujeme s dermatologickými onemocněními. Zinek je navíc užitečný i v podpoře imunity a zmírnění a léčbě nachlazení. Ačkoli stopové prvky nejsou zdrojem energie pro organismus, z kvalitativního hlediska je jejich přítomnost v potravě nezbytná pro správný průběh mnohých biologických procesů. Z hlediska správné činnosti imunitního systému, obranyschopnosti organismu a příznivého průběhu zánětlivé reakce sehrává důležitou roli zinek a jeho případný nedostatek. Zinek je součástí aktivního centra víc jak 300 enzymů a pro jiné bílkoviny je potřebný jako aktivátor nebo stabilizátor struktury.

Při oslabené imunitě může být v chladnějším období zvýšená náchylnost vůči infekcím

Akutní respirační infekce (ARO) nás během roku, zvlášť v chladnějším období, postihnout i častěji. Často vedou k návštěvě lékárny nebo obvodního lékaře, k přerušení školní docházky, a u jinak zdravých lidí ke krátkodobé pracovní neschopnosti. Výskyt onemocnění dýchacího systému je sezónní, ovlivněný faktory samotného původce, faktory organismu hostitele a demografickými faktory, jako je např. pobyt v kolektivech. Infekce vede ke vzniku zápalu v horních cestách dýchacích, který se projevuje lokálními a celkovými symptomy různé intenzity. V sezóně 2019/2019, která trvá od začátku října do konce dubna, nahlásili lékaři téměř jeden a půl milionu onemocnění v souvislostí s ARO. Je tedy velmi pravděpodobné, že jednou a možná i vícekrát v roce, onemocníme my nebo někdo z našich příbuzných a několik dní budeme muset bojovat proti nachlazení.

 

Příznaky

Absence v práci nebo ve škole, snížená kvalita života, neschopnost plnit si své domácí a pracovní povinnosti a nakonec často několikadenní pobyt a domácí léčení. To je nejčastější scénář, který se opakuje téměř každoročně u mnohých z nás. Infekční onemocnění, která jsou zapříčiněná oslabenou imunitou v takovém chladnějším období mají mnoho nepříjemných příznaků a projevů. Nejčastěji se projevují jako rýma, škrábání v krku až bolest hrdla a mírná teplota s únavou. Na několik dní nás tak vyřadí z plnohodnotného života a přinutí nás zůstat s bolavým krkem a ucpaným nosem doma v posteli. I navzdory tomu, že jde o dobře známé příznaky, které nepovažujeme za příliš vážné, je důležité, abychom se jich zbavili v co nejkratším čase a mohli pokračovat v aktivním rodinném i pracovním životě.

 

Jelikož akutní infekce horních cest dýchacích jsou převážně virového původu, často slyšíme, že podávání antibiotik v tomto případě není odůvodněné a často je zbytečné. Léčbu je potřeba začít aplikací režimových opatření léčby a potlačením, respektive zmírňováním příznaků. Režimová opatření jsou nasměrovaná především na klid na lůžku a dostatek tekutin. Ačkoli neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že klid na lůžku zkracuje trvání onemocnění, napomáhá nespecifické obranyschopnosti organismu a především izoluje infikovanou osobu, čímž se výrazně snižuje možnost dalšího šíření onemocnění. Při infekcích horních cest dýchacích je indikovaná symptomatická léčba.

 

Cílem je tedy minimalizovat symptomy, které nemocného nejvíce limitují. Často se doporučuje zvýšit příjem tekutin, což napomáhá naředění sekretů v dýchacích cestách, podávání antipyretik či analgetik, které zmírňují horečku a bolest hlavy. Při rinosinusitidě je vhodné celkové podávání antihistaminik, které mohou výrazně zmírnit intenzitu nosních symptomů. Při zánětu hltanu se užívají protizánětlivé léky ve formě kloktadel, pastilek a podobně. Podávání vitaminu C, zinku a jiných stopových prvků podle některých zdrojů zmírňuje příznaky a zkracuje délku onemocnění.

 

Zinek sehrává důležitou roli v imunitním systému

oslabená imunita příznaky - posilnení, léčba, jak léčit nachlazení, účinky na imunitu, zinok, bolest v krku

Imunita je schopnost našeho těla bojovat proti chorobám způsobených bakteriemi nebo viry, proti infekcím a podobným látkám a prvkům, které by nám mohly ublížit. Když tedy onemocníme, v našem organismu se aktivuje imunitní systém. Každá součást imunitního systému se snaží svým způsobem bojovat proti původci a agresorovi, kterým je v tomto případě vir. Nejdůležitější složkou imunitního systému, která se podílí na likvidaci virů, jsou bílé krvinky. Z těch významnějších připomeňme například B a T-lymfocyty, NK buňky a makrofágy. A zinek je jejich vynikajícím pomocníkem. Pokud ho máme v těle málo, dochází k útlumu většiny funkcí imunitního systému. Nízká hladina zinku postihuje fungování NK buněk a makrofágů. Zinek se teda podílí na budování, posilování a správném fungování imunitního systému. A co víc, dostatek zinku pomáhá předejít takzvané apoptóze – buněčné sebevraždě, a tak podporuje budování důležitých složek imunitního systému: B a T-lymfocyty. Díky němu je reakce našeho imunitního systému na onemocnění rychlá a silná.

 

Zdraví je to nejcennější

Jelikož se nedokážeme vyhnout obdobím, během kterých je zvýšený výskyt infekčních onemocnění, je důležité myslet na svůj imunitní systém a posilovat ho. Díky silné imunitě tak máme větší šanci, že se náš organismus vypořádá s případným infekčním onemocněním rychlejší nebo se mu i celkem vyhne. Bolest hlavy, krku, zvýšená teplota, únava a další nepříjemné symptomy onemocnění nás tak nebudou trápit a my si na místo kašlání, kýchání a pobytu v posteli budeme moct užívat svých blízkých, záliby i tuhou zimu.

 

Zinkorot - zinek, který léčí
Zinkorot je jediný volně prodejný lék s obsahem zinku a kyseliny orotové
Zinkorot je lék na vnitřní použití s obsahem dihydrátu zinkumorotátu.
Před užitím léku si pozorně přečtěte příbalovou informaci nebo se poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
 

 
Zinek hraje důležitou úlohu v imunitní funkci.

Přečtěte si také